🇵🇱: +48 (12) 200 25 63 | 🇬🇧: +44 20 3488 3255

Otrzymujemy coraz więcej zapytań dotyczących otwarcia konta bankowego w Szwajcarii: jakie są koszty otwarcia konta w Szwajcarii, jakie są wymagane dokumenty, jak wygląda procedura – to tylko niektóre z najczęściej zadawanych pytań. Dlatego postanowiliśmy zebrać najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi w jednym materiale i ułatwić Wam ocenę czy otwarcie rachunku bankowego w Szwajcarii to dobre rozwiązanie dla Ciebie. 

  • Jakie są koszty otwarcia oraz prowadzenia konta bankowego w Szwajcarii?

Dla kwoty powyżej 1 000 000 CHF otwarcie konta w Szwajcarii jest za darmo. Dla mniejszego kapitału koszt otwarcia konta prywatnego wynosi 2000 CHF. Otwarcie rachunku firmowego 5000 CHF. Jeśli chodzi o koszty prowadzenia rachunku, to ich wysokość również będzie uzależniona od wielkości kapitału. Koszty utrzymania wahają się między 0,5%-2,5% w skali roku. 

  • Jakie są korzyści posiadania konta bankowego w Szwajcarii?

Dywersyfikacja geograficzna i ochrona kapitału przez szwajcarskie prawo bankowe. Bezpośredni dostęp do wszystkich możliwych produktów inwestycyjnych na całym świecie, dzięki czemu powierzony bankowi kapitał nie tylko „zapracuje” na koszty prowadzenia rachunku, ale też przyniesie zysk właścicielowi konta. 

  • Ile czasu jest potrzebne do otwarcia konta bankowego w Szwajcarii?

Numer IBAN nadajemy nawet w 1 dzień od zgłoszenia, ale aby konto zostało aktywowane konieczne jest przejście procedury weryfikacyjnej KYC oraz podpisanie umowy. Wszystko zależy od tego, jak szybko uda się zebrać wszystkie wymagane dokumenty. Można w takim razie przyjąć, że na otwarcie rachunku bankowego w Szwajcarii potrzeba od kilku do maksymalnie 30 dni.

  • Jakie warunki trzeba spełnić do otwarcia konta w Szwajcarii oraz czy mogę otworzyć konto złotówkowe?

Minimalna kwota, dla której możemy otworzyć konto w Szwajcarii to 250 000 CHF. Nie trzeba tam mieszkać, posiadać powiązań biznesowych czy prywatnych. Najważniejsze jest udokumentowanie źródła pochodzenia pieniędzy oraz przejść procedurę KYC.

Otwarcie rachunku prywatnego lub firmowego jest możliwe praktycznie dla dowolnej waluty. Najczęściej otwieramy konta w dolarach amerykańskich (USD), euro (EUR), frankach szwajcarskich (CHF), funtach brytyjskich (GBP), ale również i polskich złotych (PLN).

  • Jakie są wymagane dokumenty do otwarcia konta w Szwajcarii?

-Paszport lub dowód osobisty (jeżeli otwarcie załatwiane jest korespondencyjnie, to wymagana jest kopia dokumentu poświadczona notarialnie)

-Rachunek za energię, telefon, wyciąg bankowy lub inny dokument uwierzytelniający adres zamieszkania klienta 

-Dokument poświadczający źródło pochodzenia środków (deklaracja podatkowa, umowa spadku, umowa sprzedaży)

  • Czy muszę mieszkać/być rezydentem w Szwajcarii, aby otworzyć tam rachunek bankowy?

Nie. Konto bankowe w Szwajcarii może otworzyć obywatel/rezydent Polski.

  • Czy jest możliwe otwarcie konta bankowego przez internet?

Oczywiście. Możemy otworzyć konto w Szwajcarii w sposób zdalny, ale konieczne będzie przedstawienie dokumentu tożsamości poświadczonego notarialnie. 

  • Czy otwierając konto bankowe w Szwajcarii otrzymam kartę do bankomatu i czy będę mógł wypłacać pieniądze w Polsce albo innych krajach w UE i na świecie?

Tak. Warto jednak pamiętać, że tego to nie jest konto bankowe typu ROR. Konto bankowe w Szwajcarii jest otwierane na cele oszczędnościowe i/lub inwestycyjne. W  związku tym koszty przelewów czy wypłat z bankomatów są wysokie.

  • Czy można otworzyć firmowe konto bankowe w Szwajcarii?

Tak, ale rachunek firmowy w Szwajcarii jest wykorzystywany jako firmowa “poduszka finansowa”. To znaczy, że banki w Szwajcarii niechętnie otwierają firmowe konta na cele operacyjne – płatności za faktury, wynagrodzenia, ect. 

  •  Dlaczego warto otworzyć konto razem z nami?

-Najlepsza oferta na rynku – poznamy Twoje potrzeby i dopasujemy najlepszą ofertę spośród 70 banków

-50% niższe opłaty – oferty, które negocjujemy dla naszych klientów mają co najmniej 50% zniżki na produkty bankowe (takie oferty są zarezerwowane jedynie dla korporacji)

-Expresowa usługa – nadanie numeru IBAN załatwimy w jeden dzień

Jeśli zainteresował Cię temat rachunków bankowych w Szwajcarii, masz dodatkowe pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi w naszym opracowaniu lub po prostu chciałbys otworzyć sobie konto w Szwajcarii,  zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Jesteśmy dostępni pod adresem mailowym kontakt@oakandberry.com , telefonem : 12 200 25 63 lub na WhatsApp +48 730 608 351.