🇵🇱: +48 (12) 200 25 63 | 🇬🇧: +44 20 3488 3255

Czy jako obywatel Polski mogę założyć konto bankowe za granicą? W którym kraju europejskim najlepiej otworzyć rachunek, jeżeli nie mam zagranicznego adresu zameldowania? Jakie są koszty założenia i utrzymania konta bankowego za granicą? Czy takie konto zapewni bezpieczeństwo moim oszczędnościom? 

Pytania związane z poszukiwaniem rozwiązań, które zapewnią pieniądzom bezpieczeństwo w sytuacji kryzysowej otrzymujemy od Państwa niemal codziennie. Stały się one naturalne, zważywszy, że za wschodnią granicą Polski trwa wojna, a w kraju od miesięcy galopuje inflacja. Dlatego też w poniższym materiale zebraliśmy dla Państwa najważniejsze, aktualne informacje dotyczące bankowości zagranicznej: rachunków płatniczych, kont osobistych, kont firmowych, a także innych rozwiązań, jak np. aplikacje finansowe.

Konto bankowe za granicą

Tak, obywatel Polski może założyć konto za granicą, ma do wyboru wiele krajów, a procedurę związaną z otwarciem rachunku można przejść nie ruszając się z domu – tak w dużym uproszczeniu można by odpowiedzieć na większość najczęściej zadawanych pytań w tym temacie i takie sformułowania znajdziemy w wielu popularnych serwisach internetowych czy na platformach polecających usługi otwierania kont zagranicznych. Niestety – jak wszystkie uproszczenia, i te dają zainteresowanym wiedzę niepełną, a w niektórych przypadkach bardzo luźno związaną z faktami. 

By rzetelnie podejść do zagadnienia należy zacząć od kwestii podstawowej, a mianowicie: po co nam konto bankowe za granicą? 

Czy zależy nam na tym, by móc wykonywać podstawowe operacje za granicą (płatności, przelewy, wypłaty z bankomatu), tanio przechować środki w zagranicznej walucie? Czy potrzebujemy konta oszczędnościowego? Jakiego rodzaju usługi dodatkowe nas interesują? 

Czy zależy nam na gwarancji bankowej? W jaki sposób chcemy dopełnić formalności – online czy w oddziale banku za granicą?

No i najważniejsze, mianowicie: o jakich sumach mówimy? Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie naszych oszczędności – szczególnie w kontekście poważnych kwot – rozsądnym rozwiązaniem jest ulokowanie pieniędzy w banku, który zaoferuje nam korzystne oprocentowanie, usługę zarządzanie majątkiem, a do tego da gwarancję stabilności, podpartą bogatą historią – jak np. bank w Szwajcarii, który działa nieprzerwanie od… 300 lat.

Dobre konto bankowe za granicą

W wiadomościach, jakie otrzymujemy od Państwa w tym temacie bardzo często pojawia się prośba o to, by polecić “dobre konto bankowe za granicą”. Naturalnie, każdy klient ma inne potrzeby, więc nie istnieje jedna poprawna odpowiedź na to pytanie. Jednak, gdy dopytujemy o konkretne oczekiwania, najczęściej pojawiają się następujące cechy (lub kilka z nich):

  • Tzw. “prawdziwy bank”, czyli posiadanie licencji bankowej.
  • Możliwość założenia konta online.
  • Karta płatnicza.
  • Darmowe konto lub niskie opłaty.
  • Możliwość trzymania środków na koncie w walucie zagranicznej.

Sugestie spełniające te oczekiwania – a także inne, szczegółowe, które wymienimy w dalszej części, prezentujemy poniżej.

Kto może otworzyć konto bankowe za granicą?

Najprostszym rozwiązaniem dla osób, które chcą wpłacać i wypłacać gotówkę, płacić kartą płatniczą lub zlecać przelewy jest otwarcie tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Każdy obywatel Polski – jako obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej – może otworzyć taki rachunek w dowolnym kraju należącym do UEGwarantuje to dyrektywa unijna (2014/92/UE). 

Dla założenia takiego konta nie jest wymagane podawanie danych takich jak np. adres zamieszkania w konkretnym państwie, czy zagraniczny numer telefonu. Na takim koncie możemy swobodnie przechować środki za darmo lub za stosunkowo niewielką opłatą. Należy tu zaznaczyć, że banki są zobligowane do stosowania się do zapisów innego ważnego unijnego dokumentu – tj. ustawy z 2015 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W praktyce oznacza to, że bank musi sprawdzić, czy nie chcemy wykorzystać systemu do np. popełnienia oszustwa finansowego. Dokumentami, jakich bank może oczekiwać do wglądu w tym kontekście są dowód osobisty i drugi dokument, potwierdzający adres zamieszkania.

Wymieniona wyżej dyrektywa nie dotyczy rachunków bankowych innego rodzaju, jak np. kont oszczędnościowych. Chcąc otworzyć takie konto, możemy więc spodziewać się pytań o adres zamieszkania potwierdzony np. rachunkami za media, czy podania numeru telefonu – w zależności od polityki danego banku. Musimy także liczyć się z dodatkowymi opłatami.

Konto bankowe za granicą bez wychodzenia z domu

Dobrym rozwiązaniem dla każdego – a przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby otworzyć konto przy minimum formalności, bez wychodzenia z domu, a przy tym cieszyć się szeroką ofertą i bezpieczeństwem wynikającym z licencji bankowej – jest tzw. bankowość elektroniczna. Mowa tu o aplikacjach takich jak np. Revolut, który posiada licencją bankową na Litwie. Co to oznacza w praktyce dla klienta? Revolut Bank chroni pieniądze swoich klientów do sumy 100 tys. euro, oferuje karty kredytowe, rachunki bankowe w różnych walutach oraz daje możliwość oszczędzania i inwestowania. Podstawowe konto jest bezpłatne. Oferta płatna to plany: Plus (14,99 zł/mc), Premium (29,99 zł/mc) i Metal (49,99zł/mc). Im droższy pakiet, tym większy dostęp do korzyści i usług w obszarze obsługi, ochrony, inwestycji czy podróżowania.

Do popularnych aplikacji z obszaru bankowości elektronicznej należą także m.in. Wise (wcześniej TransferWise) czy Monese. Nie są one bankami i nie posiadają licencji bankowej, natomiast działają w oparciu o te same regulacje, które obowiązują banki. Każda z nich ma inne mocne strony. Przykładowo, Wise to konto i karta wielowalutowa, umożliwiająca płatności na całym świecie. Monese oferuje konto w trzech walutach (w tym euro i funtach). W obu przypadkach – brak opłat stałych jak np. miesięczne, czy za przelewy. Płatne jest wydanie karty (ok. 5 euro – w obu przypadkach) i korzystanie z wypłat w bankomatach – powyżej limitu wypłat lub od każdej wypłaty, w zależności od wybranej aplikacji.

Konto bankowe za granicą – z adresem, bez adresu

Jeżeli interesuje nas tzw. regularne zagraniczne konto bankowe – ze wszystkimi funkcjonalnościami, do których mamy dostęp korzystając z polskich rachunków typu ROR, warto przyjrzeć się ofertom np. banków krajów położonych za naszą zachodnią granicą, np. Niemiec. Naturalnie, tu pojawia się kryterium adresu. Tzn. najlepiej założyć takie konto podczas osobistej wizyty w oddziale, w oparciu o dokument potwierdzający tożsamość, adres/numer telefonu czy legalne zatrudnienie. Jeżeli jednak to nie wchodzi dla nas w grę, są oczywiście inne możliwości. Dla osób posiadających zagraniczny adres, niektóre banki oferują np. możliwość otwarcia konta za pośrednictwem wideorozmowy. Podstawowe konta mogą być płatne lub zwolnione z opłat, jeżeli spełnimy określone warunki (np. regularne wpłaty wynagrodzenia czy liczba transakcji kartą).

Osoby nieposiadające zagranicznego adresu mogą skorzystać z jeszcze innego rozwiązania –  otwarcia konta w niemieckim banku przez internet poprzez serwis pośredniczący, np. Nuri. Co ważne, samo Nuri nie jest bankiem, ale udostępnia konto bankowe niemieckiego solarisBanku, a dzięki licencji bankowej środki klienta są chronione do kwoty 100 tys. Euro. Oferuje dostęp do konta w euro z kartą, usługi jak kantor czy portfel kryptowalutowy. Założenie i prowadzenie konta jest darmowe, wydanie i użytkowanie karty również. Obowiązują jednak limity transakcyjne, m.in. dla wypłat gotówkowych.

Konto bankowe za granicą – usługa i obsługa premium

Jeżeli natomiast chcemy założyć zagraniczne konto bankowe, które wiąże się z korzyściami wykraczającymi poza standardową obsługę i funkcjonalności, a przede wszystkim – chcemy zdeponować tam znaczny kapitał, warto sięgnąć po produkt premium. Taki zaoferować mogą m.in. banki szwajcarskie. Nie bez powodu cieszą się one ogromną renomą wśród klientów na całym świecie. Stabilność, potwierdzona nawet kilkusetletnią historią nieprzerwanej działalności, wysokie standardy pracy, imponujące wyniki inwestycyjne, indywidualne podejście do zagranicznego kapitału – ich zalety można wyliczać bardzo długo. To idealne rozwiązanie dla bardzo konkretnej grupy klientów: z dużym kapitałem, dla których gwarancje oferowane przez bankowość elektroniczną czy inne banki są niewystarczające. Inne kryteria? W przypadku osób posiadających szwajcarski adres procedura weryfikacyjna będzie formalnością. Osoby nieposiadające takiego adresu mogą liczyć na wsparcie licencjonowanego pośrednika.

Jak otworzyć konto bankowe w Szwajcarii? 

Takie konto może otworzyć każdy obcokrajowiec powyżej 18. roku życia, posiadający szwajcarski adres. W tym celu wystarczy przedstawić niezbędne dokumenty potwierdzające tożsamość, a w przypadku dużych depozytów – również potwierdzenie legalności źródła pochodzenia tych środków. W przypadku osób nieposiadających szwajcarskiego adresu ani związku z tym krajem na polu zawodowym (miejsce pracy, kontrahenci, etc.), najistotniejszym warunkiem, jaki musi być spełniony, jest odpowiednio wysoka kwota wpłaty na konto. Im wyższe saldo zadeklarujemy, tym lepsze warunki zaproponuje nam bank. Dla znakomitej większości banków w Szwajcarii minimalny kapitał potrzebny do otwarcia konta to 250 000 CHF (ok. milion złotych). 

Co ważne, w niektórych przypadkach (jak np. przy pośrednictwie licencjonowanego agenta) konto bankowe w Szwajcarii można otworzyć on-line, bez konieczności osobistego spotkania. Wszystko przeprowadzane jest za pomocą szyfrowanego połączenia wideo. 

Należy podkreślić, że konto w Szwajcarii do świetne rozwiązanie dla inwestorów. Otwarcie rachunku w tamtejszych bankach daje możliwość inwestycji w różne instrumenty, jak np. rynek akcji, metali szlachetnych czy kryptowalut. Szwajcarskie banki oferują także swoim Klientom “wisienkę na torcie” – wysoko wyspecjalizowane doradztwo inwestycyjne, czyli usługę zarządzania majątkiem (wealth management) według indywidualnych potrzeb i preferencji, łączącą różne produkty finansowe. Usługi w tym zakresie świadczy licencjonowany zespół analityków, których przykładowe 

W Szwajcarii funkcjonuje kilkaset banków, a ich oferty są mocno zróżnicowane, jeśli chodzi o koszty prowadzonych rachunków. Niektóre pobierają opłaty za weryfikację klienta, a później za przelewy, przewalutowania czy wypłaty. Inne – wyłącznie opłaty kwartalne. W tym zakresie wiele (o ile nie wszystko) zależy od wysokości depozytu. Nie jest też tajemnicą, że banki kierują najatrakcyjniejsze oferty do osób najbogatszych, instytucji czy korporacji – dlatego przy otwieraniu konta bankowego w Szwajcarii warto rozważyć kontakt z firmą wyspecjalizowaną w otwieraniu takich rachunków. Oferty, które uzyskamy z ich pomocą z pewnością będą lepsze od tych, które otrzymamy składając zapytanie indywidualnie.

Firmowe konto bankowe za granicą  

Coraz więcej firm, ze względu na potrzeby swoich klientów otwiera konto firmowe za granicą. W procedurze otwarcia konta bankowego weryfikowana jest przede wszystkim dana spółka- trzeba dostarczyć m.in dokumenty założycielskie, umowę spółki. Bank może zażądać przysięgłego tłumaczenia oraz pieczęci apostille na dokumentach korporacyjnych, ale to nie wszystko. Przy otwieraniu rachunku firmowego za granicą weryfikacji mogą zostać poddani również dyrektorzy spółek – tak to wygląda miedzy innymi dla spółek LTD prawa brytyjskiego.

Ciekawym i godnym polecenia jest otwarcie firmowego rachunku bankowego w Revolut. Całą procedurę otwarcia można przeprowadzić w sposób zdalny, do wyboru mamy wiele walut – EUR, GBP czy CHF. 

Firmowe konto bankowe w Szwajcarii

Podobnie wygląda procedura otwarcia konta firmowego w Szwajcarii. Należy dostarczyć informację o strukturze właścicielskiej oraz określić kwotę jaką zamierzamy trzymać na koncie. Co ważne, banki w Szwajcarii niezbyt chętnie otwierają konta firmowe na cele operacyjne, czyli np. do płacenia faktur czy wynagrodzeń. 

Firmowe konto w Szwajcarii jest idealnym rozwiązaniem do trzymania tam większych oszczędności, wypłaty zobowiązań względem innych spółek czy inwestycji w instrumenty finansowe. 

* Konto bankowe w Szwajcarii

Klientów zainteresowanych otwarciem konta w banku w Szwajcarii zapraszamy do kontaktu – oferujemy pośrednictwo w tym procesie. Gwarantujemy dostęp do ofert ponad 70 banków w Szwajcarii, możliwość skorzystania z warunków i usług zarezerwowanych dla korporacji i instytucji, m.in wealth management niższe o blisko 50 proc. koszty utrzymania konta.