🇵🇱: +48 (12) 200 25 63 | 🇬🇧: +44 20 3488 3255

“Bezpieczne jak w szwajcarskim banku” – jak większość powiedzeń i porzekadeł również to powiedzenie ma bardzo silne podparcie w rzeczywistości. Od dekad Szwajcaria i szwajcarskie banki znane są z bezpieczeństwa, stabilności i przewidywalności. Ponadto sama Szwajcaria słynie ze swojej neutralności na całym świecie. Nic więc dziwnego, że w dobie kryzysów i wojny to właśnie konto bankowe w Szwajcarii jest bardzo często wybieranym miejscem na ulokowanie swoich oszczędności. 

Konto bankowe w Szwajcarii – co warto o nich wiedzieć

Sposobów na ulokowanie oszczędności jest wiele- jeden kupi nieruchomość, drugi zainwestuje w akcje czy kryptowaluty, trzeci w złoto, a jeszcze inny będzie trzymał pieniądze na koncie bankowym lub przysłowiowej “skarpecie” :-). 

Niezależnie od preferowanego sposobu trzymania oszczędności najważniejsze pytanie brzmi: czy mój majątek jest bezpieczny? Albo szerzej: czy w dzisiejszych czasach trzymanie pieniędzy w polskim banku jest bezpieczne? Czy złotówka to silna waluta? Może bezpieczniej byłoby trzymać majątek w dolarach, euro a może franku szwajcarskim? 

Szwajcaria to bogaty kraj z bardzo liberalnym podejściem do kwestii ekonomicznych. Od wielu dekad buduje potęgę swojej bankowości, której najważniejszymi cechami są bezpieczeństwo oraz dyskrecja. Pomimo kilku problemów w przeszłości, szwajcarski system bankowy nadal cieszy się ogromną popularnością a same banki szwajcarskie uważane są za najlepiej zabezpieczone na świecie. 

Jak otworzyć konto bankowe w Szwajcarii?

Konto bankowe w Szwajcarii może otworzyć każdy obcokrajowiec powyżej 18. roku życia. Procedura otwarcia rachunku bankowego wymaga przedstawienia m.in dokumentu tożsamości czy potwierdzenia źródła pochodzenia deponowanych środków. Co ważne, można otworzyć konto bankowe w Szwajcarii on-line, bez konieczności osobistego spotkania. Wszystko przeprowadzane jest za pośrednictwem szyfrowanego połączenia wideo. 

Konto bankowe w Szwajcarii – koszty   

W Szwajcarii funkcjonuje kilkaset banków. Oczywiście nie każdy otwiera konta dla obcokrajowców a same oferty są bardzo mocno zróżnicowane. Przykładowo: niektóre banki pobierają opłatę za procedurę weryfikacji, za przelewy, przewalutowania czy wypłaty z bankomatu czyli za wszystko trzeba płacić. Z kolei inne banki pozbawione są tych wszystkich opłat i pobierają jedynie opłaty kwartalne. Wszystko tak naprawdę zależy od banku oraz wielkości depozytu, który chcemy na konto wpłacić. 

Nie jest żadną tajemnicą, że najlepsze oferty są skierowane dla najbogatszych osób, instytucji oraz korporacji. Dlatego przy otwieraniu konta bankowego w Szwajcarii warto rozważyć kontakt z firmą wyspecjalizowaną w otwieraniu takich rachunków. Bardzo często warunki oferowane przez takie firme są dużo lepsze od warunków, które otrzymasz od banku składając niezależne zapytanie. 

Firmowe konto bankowe w Szwajcarii 

Konto bankowe w Szwajcarii to interesujące rozwiązanie również dla firm. Firma z siedzibą w dowolnym kraju na świecie może otworzyć rachunek bankowy w Szwajcarii. Należy jednak podkreślić, że firmowe konto w Szwajcarii jest wykorzystywane do lokowania oszczędności i inwestycji w różne instrumenty finansowe. Szwajcarskie banki niechętnie otwierają rachunki firmowe do prowadzenia działalności operacyjnej, takiej jak np. płatności za faktury, wypłaty dla pracowników, ect.

Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat procedur czy kosztów związanych z prowadzeniem takiego rachunku – zapraszamy do kontaktu.